Ana Sayfa / AİLE & SAĞLIK / Sağlık / Uyku Gıdası ve Biyolojik Saat

Uyku Gıdası ve Biyolojik Saat

 Ali Akben

Varlığı yokluğu yıllardır tartışılıyordu. Sağlıklı uyku ile birçok hastalığı yok edebileceğimiz gerçekliğine rağmen ispat edilemediği için sıklıkla üzerinde durulmuyordu. Sonunda biyolojik saatimiz keşfedilerek bu alandaki kavram kargaşası son buldu.

Bu yılki Nobel tıp ödülü bünyemizdeki biyolojik saati bulan üç bilim insanına verildi. Biyolojik saatin her bir hücremizde bulunduğu ve sağlığımızı tahminlerin çok ötesinde ilgilendirdiği gerçekliği de daha iyi anlaşılır oldu.

DNA yapısındaki görevli bir protein yanılma payı olmadan bu saati günde iki kez kalibre ediyor. Bizlerde bu ayar durumuna göre uyuma -uyanma periyodu ile hayatımızı devam ettiriyoruz.

Yıllardır uyku gıdasının önemi ile ilgili yazar dururum. Sağlıklı uyku olmadan sağlıklı olunamayacağı gerçekliğini pratik tecrübemize kültür, örf adet ve dini referanslarımıza göre insanlarımıza aktarırım.

Günümüz yoğun yorgun ve stres küpü insanlarının kahır ekseriyetinin ortak paydasında düzensiz ve sağlıksız uyku var. İnsan açlığa susuzluğa dayanabildiğinden çok az olarak uykusuzluğa dayanabilir. Bu gerçeklikten olsa gerek uykusuz bırakılmak büyük işkenceler arasında kabul edilir.

Nobel ödüllü bu üç bilim insanının bu gerçekliği keşfinden yıllar önce bizim dinimiz sayesinde bizler zaten pratik olarak bu saate uygun yaşamaya çalışıyorduk.

Elektriğin keşfinden önce insanlık da büyük oranda yaşantısı ile biyolojik saatine zarar vermiyordu. Ne zaman ki, elektrik keşfedildi.  Gecelerden çalıntı zamanlarla vakit geçirmeye başladık, hastalıklar da füze hızı ile çoğalmaya başladı.

Elbette sadece uyku düzensizliği değil aynı zamanda beslenme hataları, stres ile mücadelede yaşanılan mağlubiyetler ve en önemlisi de kanaatin kalkması sonucu sadece dünya için mesailerin tüketilmesi gibi birçok faktörün etkisi insanlığı için için çürüterek bu günlere geldik.

Tıp bilimi, ilimden yoksun olarak insanı sadece bir makine olarak tamir edeceği zannı ile gaf üstüne gaf yaparak meselenin tuzu biberi olmak yerine bu günlere gelişimizi hızlandırdı.

Bugün tuttuğumuz şeyin elimizde kalması ile bazı gerçeklikleri anladık ancak yol zayiatımız da maalesef umulandan oldukça fazla.

Tıp ilmindeki hesabın sadece matematik formülleri ile sonuçlanamayacağını bugün daha iyi anlamış durumdayız.

Şeker hastalığından, tansiyon kalp ve damar hastalıklarına kadar çözümde zorlandığımız durumlarda uyku hijyeni sanılandan çok önem arz ediyor. Sağlıklı uyku ile sinir sistemi hastalığından tutun da enfeksiyonlara kalp ve damar hastalıklarından kansere kadar yüzlerce hastalıktan kurtulmak mümkün.

Sinir hastalıklarının hem sebebi hem de şifası uyku sağlığımızla ilgili birçok gerçekliği içinde barındırıyor.

Akşam uykusu için gecenin yarısını beklemeye hiç gerek yok. Uyku açığımızı gidermek içinde gün içerisinde uyumaya da gerek yok. Gece boyu deliksiz alacağımız uyku gıdasının üzerine başka gıda da tanımıyorum

Uyku ilaçları ile suni uyumalar veya hiçten sebeplerle gece uykumuzdan çaldığımız zamanlar hiç umulmadık zaman ve zeminlerde hastalık olarak tarafımıza fatura edilebilir.

Benden hatırlatması. Sağlık ve mutluluk dileklerimle.

Milat

İlginizi Çekebilir

Ballı Süt Nasıl Hazırlanır? Faydaları Nelerdir?

Ballı Süt Nasıl Yapılır? Ballı süt, sabah kahvaltılarının en faydalı içeceklerinden biridir. Bunun yanı sıra …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık
‘Modern yataklar ağrı sebebi’

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Karatay, "Modern hayat, modern yataklar çıktıktan sonra hanımların, …

Kapat