Ana Sayfa / Yazarlar / Yarına Bırakma

Yarına Bırakma

Beğendiyseniz lütfen paylaşınız.

Hayatımızda o kadar çok boşa geçirdiğimiz zaman varki saymakla bitmez ve hiç değmeyecek insanlara sarf ediyoruz vaktimizi, malayaniyatla iştigal ediyoruz.

Oysaki değerlendirebiliriz. Tıpkı Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin dediği gibi zamanınızı boş hülyalar yerine Kur’ân’dan ezber, bildiğiniz süreleri tekrar edin ve kazaya kalmış namazlarınızı kılın. Efendimiz buyuruyor iki gününü birbirine denk olan hüsrandadır. Diyelim bugün boş geçirdiniz yarın onu mutlaka dolu geçirin, Kur’ân okuyun, Risale okuyun, ilme dair birşeyler öğrenin, ezber yapın. Bunlarla iştigal ederseniz farkına varacaksınız ki hiç boş vaktiniz kalmayacak. Hadis var, beşikten mezara kadar ilim öğrenin, ilmin yaşı yok, genç yaşlı, kadın erkek herkese farz.

Etrafta çoğu zaman şahit oluyorum, diyor ki; geçmiyor zaman delireceğim.. Kardeşim boş vaktin yok, onu sen bu hale getiriyorsun. Yine Risalede geçiyor, ne diyor Said Nursi Hazretleri, çalışan adam der ki keşke güneş geç batsaydı da şu işi de yapsaydım. Boş adam ise der ki zaman geçmiyor gel şurda bir şeş beş oynayalım.

Hayat kısa yol uzun,
Hangi tuzaklar var üstünde
yolumuzun.
Yarın deriz hep yarın
Yarın bize yar mıdır.
Hayat bir rüya imiş içinde uykumuzun.

Demiş şair.
Hayatımız bir rüya gelecek var. Boşa geçirdiğimiz zamanın hesabı sorulacak bize. Nerde geçirdin, zamanını ne yaptın, nelere sarf ettin. Öyle değerlendirelim ki, zamanımızı Mahkeme-i Kübrada izahata yüzümüz olsun.

Cenab-ı Hak bize günde 24 saat vermiş, sadece 1 saatini bana sarf et, diyor. Hepsi altın kıymetinde, eğer bizler 24 altını boşa sarf etsek ebedî hayata gidecek biletimizi nasıl tedarik edebiliriz. 24 altını düzgünce istimal etmeliyiz, yolculuğumuz uzun; kabir, haşir, kıyamet, sırat köprüsü.. bunların hepsine altın lazım. 1 altını bari ona sarf edelim, kurtuluşumuza sebeb olan. Ve ümitvar olalım hâlâ zamanımız var tövbe için, her an tövbe kapısı açık. Yatmadan son kez tövbe edelim boşa geçirdiğimiz her saat dakika saniye için. Rahmeti sonsuz olan Allah affedici bağışlayıcı merhametli. Bizi de affeder. Hem deme, ben kimim ki tonlarca günahım var boşa geçirdiğim zaman var nasıl affetsin. Bunlar şeytanın sana verdiği vesvese, sakın itimat etme, nasıl ki denizden 1 bardak su alsak deniz suyu azalmaz 1 bardak su da boşaltsak dolmaz aynen öyle de CENAB-I HAKKIN Rahmeti o denizden daha sonsuz tükenmez. Rahmetinden ümit kesilmez şeytan der, boşver battın zaten geri dönüşü yok.. asla öyle değildir. Amacı senin o battığın yerden çıkmaman. İnsan hata eder tövbe kapısı açık. İnsan denize düştüğü için boğulmaz dalgayla mücadele edip kurtulmaya çalışmazsa su onu yutar kurtulmak için bu dünya dalgasıyla mücadele lazım azim çaba gerekir.

Ve asla ümidini yitirme. Ser seccadeni seni yaratan Zat-ı Hayy-ı Kayyuma secde et, azimle dua et. Acz ve fakrınla yalvar, içten iste, cevabını alacaksın inşallah..

Beğendiyseniz lütfen paylaşınız.

İlginizi Çekebilir

Otobüste Bir Sohbet

Üniversiteden şehire geliyordum ve bu arada da Münacaat-ül Kur’an okuyordum. Yanımdaki bir bayan öğrenci merak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazarlar
Sayılarla Hadisler ve Yanlış Bilinen Gerçekler

RAKAMLARLA HADİSLER VE YANLIŞ BİLİNEN GERÇEKLER Hadis kitapları ve hadis sayıları. Kütübü Tis'a (Dokuz hadis …

Kapat