Ana Sayfa / AİLE & SAĞLIK / Mutfak / Yoğurt Tarifi: Evde Katı-Sert Yoğurt Nasıl Yapılır?

Yoğurt Tarifi: Evde Katı-Sert Yoğurt Nasıl Yapılır?

Evde yoğurt tarifi‘ne geçmeden önce yoğurdun sulu olmasının ve çabuk ekşimesinin nedenleri yazdık. Yazının sonundan sonra ocakta yoğurt tarifi ve fırında yoğurt tarifi ile ilgili yazımızı hazırladık.

Yoğurdun Sulu Olmasının ve Çabuk Ekşimesinin Nedenleri..

Yoğurdun Cıvık Olması:  Yoğurt tarifi denenirken en çok karşılaşılan sorunlardan biri yoğurdun cıvık olmasıdır. Yoğurt mayalanacak kabın özellikle yaz aylarında fazla sarmalanması veya yoğurt mayasının cıvık olması yoğurdun cıvık/sulu olmasına neden olur.

Ayrıca, keçi, manda ve koyun sütünden yapılan yoğurt, inek sütünden yapılan yoğurda göre daha sert olur. Bunu nedeni genel anlamda, yağlı sütten yapılan yoğurdun yağsız sütten yapılan yoğurda göre daha sert olmasıdır. Yoğurt yapma makinelerinde yapılan yoğurtların yine daha sert oldukları tecrübe edilmiştir. Yoğurt makineleri piyasada 60 ile 300 TL arasında kapasitelerine ve özelliklerine göre değişmektedir.

Bir diğer ip ucu ise sütünüzün koyu olması gerektiğidir. Süt içinde su içeriği ne kadar az ise yoğurt o kadar katı olur. Bunun için sütü kaynatırken süreyi bir kaç dakika daha arttırmanız içindeki su oranından bir miktar azalmaya neden olacaktır. Sütü kaynatırken kısık ateşte kaynatılması süreyi arttıracağından daha fazla suyun buharlaşmasına neden olur. Sütü ocağa koyduktan sonra tencerenin kapağının kapatılmaması da daha fazla suyun dışarı atılmasına yardım edebilir.

Yoğurdun Çabuk Ekşimesi: Eğer yapılan yoğurt cıvık (sulu) ise daha çabuk ekşir. Nedeni yoğurt kültürü içinde bulunan ve ekşimeden sorumlu bakterilerin sulu ortamda daha hızlı büyümeleri (çoğalmalarıdır) Bunu önlemek için öncelikle sert bir yoğurt elde edilmeye çalışılmalıdır. Ayrıca, aşağıda tarifte verdiğimiz gibi bir miktar tuz eklenmesi bu süreyi yani ekşime süresini geciktirecektir.

Aşağıdaki tariflerde, hem normal yoğurt tarifi hem de fırında yoğurt tarifi hakkında bilgi verdik.

Geç Ekşiyen Yoğurt Tarifi 

Evde Sert Yoğurt Yapımı için Malzemeler

* 1 litre süt (organik, doğal, yoksa pastorize olabilir.)
* 1 yemek kaşığı yoğurt (süzme yoğurt daha iyi sonuç verir, süzme derken su oranı az yoğurt, tuzlanmış yoğurt asla olmamalı)
* isteğe bağlı 1 tatlı kaşığı şeker (Tercihe göre mayalanmayı hızlandırmak için kullanılır.)
*Bir fiske tuz (Ekşimeyi önlemek ve katılığı sağlamak için)

1. Öncelikle süt tencerenin ağzı açık vaziyette orta ateşte kaynatılır, kaynama başlayınca kısık ateşte 10-15 dakika daha kaynatılır.

2. Daha sonra ocak kapatılır ve sütün ılıması beklenir. Fazla ılımaması gerekir, sütün içine parmak değdiği zaman parmağı ısıracak kadar sıcak olması gerekir (45 Derece civarı, bu sıcaklıkta parmak süt içinde ortalama 7 saniye dayanır.)

3. Bir kase içerisine maya olarak kullanılacak ve tercihen suyu alınmış damızlık yoğurt konur ve üzerine şeker ve tuz atılıp iyice karıştırılır.

4. Tenceredeki sütten bir miktar kaseye alınır ve maya ile süt iyice çırpılır ardından tencereye dökülerek maya her yere dağılana kadar karıştırılır.

5. Tencerenin kenarları bir bez ile sarılır ve üzeri hava alması ve fazla nemin dışarı çıkması için tel bir süzgeçle kapatılır ve kapatıldıktan sonra onun üzerine de bez örtü örtülür.

6. Yazın çok fazla sarmalamaya gerek yok çünkü hava sıcaklığı yoğurt mayalamak için ideal bu yüzden daha az sarmalanması önerilir. 4 Saat sonra tencerenin üzeri açılıp kontrol edilir ve bir sorun yoksa hemen buzdolabına kaldırılır ve yaklaşık bir gün dinlendirilir.

Fırında Yoğurt Mayalama 

Fırında Yoğurt Nasıl Yapılır?

Aslında fırında yoğurt tarifi’nde mayalama ve dinlenme işlemi fırında yapılıyor. Yukarıda yazdığımız gibi süt kaynatılır ve hafif el yakacak dereceye kadar soğutulur. Bu aşamada maya biraz süt ile sulandırılarak süte eklenir. Daha sonra fırın 150 derece 8-10 dakika kadar çalıştırılıp kapatılır. Ardından süt ağzı açık bir şekilde fırın içerisine konur. Bu aşamada an az 6 saat kadar bekletilmelidir. Yoğurt kendi kendine soğuyacak ve oldukça katı bir görünüm kazanacaktır. Fırında yoğurt yapımı için dikkat edilmesi gereken nokta, yoğurt 5-6 saat boyunca fırından çıkarılmamalı, sallanmamalıdır.

1organik.com

İlginizi Çekebilir

Yer Elması Nedir? Nasıl Yenir? Faydaları Neledir?

Yer Elması Nedir? Yer Elmasının Faydaları Neledir? Papatyagiller (Bileşikgiller) ailesine mensup olan bir bitki olup, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Mutfak
Menemen Deyip Geçmeyin

MENEMENİN FAYDALARI NELERDİR? Yaz aylarında en çok tercih edilen yemeklerden biri de menemendir. İhtiva ettiği …

Kapat